Vítejte na oficiálních stránkách Obce Borovnice okres Trutnov.
Menu
Větrný mlýn

Větrný mlýn

 Borovnický větrný mlýn

Typ: německý
Stav: zbytky
Kraj: Královéhradecký
Okres: Trutnov
Využití: žádné
Kulturní památka č. 28343/6-3442 z r. 1964

Z někdejších 5 borovnických mlýnů se částečně zachoval do naší doby jedinný. Je to jedinný větrný mlýn německého typu v Čechách. Stál asi 1000 m VJV od křižovatky silnic do Borovnice, Pecky a Horek na táhlém hřebeni kde najdeme ještě původní základovou podezdívku ve tvaru kříže a památník věnovaný větrnému mlýnu.
 

Byl postaven v roce 1841 Augustinem Haklem na pozemku Augustina Čeřovského domkáře z čp. 189 ve Velké Borovnici v trati Winter Seite. Roku 1943 je pozemková parcela, na níž stojí tento větrný mlýn,označena číslem 413. Pracovalo se v něm ještě za 2. světové války; po válce byl obnoven. 
Až do roku 1968 stál na svém místě a byl několikrát opravován. Například v roce 1966 po zásahu blesku.
V roce 1968 byl na základě rozhodnutí Krajské památkové správy i přes velký odpor občanů i MNV Borovnice mlýn rozebrán a převezen ke konzervaci do Hostinného.

Podle zpráv v denním tisku uvažovalo se o přenesení mlýna do Dolánek, kde za vedení Muzea Českého ráje v Turnově měl být vybudován skanzen. Bylo posléze rozhodnuto, že po renovaci bude tento větrný mlýn umístěn ve skanzenu ve Vrchlabí. Po několika letech se stále nic nového v této záležitosti neudálo a borovničtí občané stále bojovali o navrácení větřáku na původní místo.

30. 6. 1979 vzplanulo základové trámoví větrného mlýna, které nebylo odvezeno ke konzervaci do Hostinného. Při té příležitosti se borovničtí dozvěděli, že celý větrný mlýn dávno shnil a rozpadl se kdesi ve Vrchlabí.

Naštěstí to nebyla pravda a dalším pátráním se zjistilo, že zbytky mlýna skončily ve skazenu v Kouřimi. Bohužel nevhodně umístěné zbytky mlýna se dnes už rozpadají a pro rekonstrukci borovnického větřáku jsou již nepoužitelné.

Takový je tedy konec jedné historické stavby, o jejíž existenci Borovničtí občané tolikrát bojovali a snažili se o její záchranu příštím generacím.

Nedůslednost památkové péče tak vedla k likvidaci posledního větrného mlýna německého typu na území Čech.

Půdorys mlýna měl rozměry 5,5 x 5,3 m a celkovová výška byla 11,2 m. Mlýnské složení pocházelo z roku 1878. Mlýn je podle svého majitele označován jako Haklův čp. 5 a je stále chráněn Státní památkovou správou. Tento mlýn byl často zobrazován. Např. jeho model asi z roku 1925 je v Okresním muzeu v Nové Pace.

Od roku 1997 se borovničtí opět snaží navrátit dominantu jejich obce zpět tam kam patří. Pomoci jim k tomu může podrobná ikdyž nepřesná dokumentace mlýna, kterou v roce 1965 provedla firma Stavoprojekt Hradec Králové.
V Borovnici bylo založeno Sdružení Větrák, které s obcí Borovnice usiluje o navrácení této památky zpět do Borovnice.

Zdroj: www.povetrnik.cz

http://www.vetrak.borovnice.cz/

 

 


| Autor: Martin Kühnel | Vydáno dne 15. 09. 2013 | 6432 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek
Z úřední desky
Kalendář akcí

5. 6. 2020 Lázeňská tančírna u Myšáka

20. 6. 2020 Posvěcení obecního zvonu (Svatovítská pouť)

Větrný mlýn Borovnice

Více informací najdete po kliknutí na odkaz níže.

Větrný mlýn

Geoportál Obce Borovnice
Malované mapy
FACEBOOK

Obrazek

RSS kanál
Elektronická podatelna
e-podatelna@borovnice.cz

Informace o provozu elektronické podatelny.
Foto dne
Rozvoj jemné motoriky ,fantazie a myšlení a sušíme křížaly - 9
Rozvoj jemné motoriky ,fantazie a myšlení a sušíme křížaly
zobrazení: 432
známka: 0
Inzeráty
Nejsou žádné inzeráty.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Layout freestyle2008o vytvořil (c) Jakub Víšek. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server ADMINISTRACE