Vítejte na oficiálních stránkách Obce Borovnice okres Trutnov.
Menu
Ostatní

Současnost obce

Co se změnilo, opravilo, postavilo a událo v Borovnici za poslední roky.

 Obec Borovnice v posledních letech mění svoji tvář. Bylo opraveno spoustu domů a roubených chalup. V posledních letech také prošel výraznými změnami kostel sv. Víta. V roce 1992 byla provedena rekonstrukce elektrických rozvodů, v roce 1995 oprava věže a oprava vnější fasády lodě byla provedena roku 2002. V posledních letech, ale omítku na věži poničilo počasí. Vítr strhal kousky omítky a tak je momentálně věž mírně poničená. Možná se v příštích letech opět dočkáme opravy.

Od roku 2006 je na návrší nad Borovnicí postavený Památník větrného mlýna. Sdružení Větrák při 160. výročí postavil památník kalich hořkosti a naděje větráku. Sdružení Větrák s obcí Borovnice se usilovně snaží tuto jedinečnou památku vrátit zpět do Borovnice. V roce 2013 byla vyhlášena veřejná sbírka na postavení repliky Větrného mlýna v Třešňovce.

V roce 2008 byla provedena oprava dvou Hasičských zbrojnic. Nový kabát dostala Hasičská zbrojnice u kostela a dřevěná zbrojnice s věží na dolenním konci. Na obě zbrojnice byl umístěn znak obce.

Poté byla provedena výměna staré autobusové čekárny u kostela za novou.

V roce 2008 také byla dokončena oprava oken v čp. 226.

Od 1.11.2009 byl na Obecním úřadě zřízen CZECH Point, kde můžete získat například výpis z katastru nemovitostí, výpis z bodového rejstříku řidičů, výpis z rejstříku trestů, provádět autorizovanou konverzi dokumentů atd.

V roce 2010 se SDH Borovnice rozhodl postupně začít opravovat areál středověkého zlatého dolu Marie matky boží v údolí řeky Zlatnice. V roce 2010 vyčistily roubenou studánku, opravily vytlučená okna v kapličce, poklidily celý areál a na pouť uspořádali první Poutní putování do Zlatnice, v roce 2011 při druhém ročníku poutního putování v kapličce vystavily nové obrázky do zastavení křížové cesty, v roce 2012 za pomoci dobrovolníků postavily novou křížovou cestu a v roce 2013 opravily kamenný most ke studánce. Borovničtí hasiči mají v plánu dál se starat o celý areál a v dalších letech chtějí opravit kapličku a do věžičky pověsit zvon.

V roce 2011 bylo největší investiční akcí realizace projektu „Snížení energetické náročnosti

budovy OÚ a MŠ. Budova Obecního úřadu a Mateřské školy dostala nový, dvoubarevný kabát a získala tím úplně nový ráz.

Další investiční akcí v roce 2011 byla realizace projektu z Programu obnovy venkova a to „ Nákup techniky pro LHC Borovnice. V rámci projektu byl zakoupen malotraktor Vega 36HP Comfort od firmy Agroservis Pavel Šálek Prostějov. Pro plnou využitelnost byl ještě zakoupen mulčovač se sběrem a rozmetadlo pro posyp komunikací.

Další zahájenou investiční akcí v roce 2011 bylo zahájení výstavby repliky větrného mlýna. Konkrétně se jednalo o výstavbu parkoviště, opěrné zdi a přístupových chodníků ve Třešňovce.

V červnu 2011 se konaly Oslavy 130. let od založení SDH Borovnice. Oslavy byly pojaté jako velká akce, jakou obec v současné době nepamatuje.

Od 1.6.2012 je v obci zřízena Pošta Partner I., kterou provozuje obec na své náklady.

V roce 2012 byly nainstalovány nové uvítací cedule se znakem obce a také dopravní zrcadla v rizikových místech. V tomto roce byla postavena nová čekárna na vlakové stanici.

Od roku 2013 je v obci zřízeno nové Kadeřnictví Monika. V červnu 2013 na pouť se v obci uskutečnilo historicky první setkání všech pěti Borovnic z ČR. Byla to velká akce, která byla spojena se Svatovítskou poutí. Program se odehrával v kostele sv. Víta, na Obecním úřadě, v Restauraci ,,U Myšáka" a u továrny.

V tomto roce byl schválen projekt Obce Borovnice na vybudování kanalizace a ČOV.

V létě roku 2014  byla zahájena prozatím asi největší stavba v Borovnici, která bude ukončena na podzim roku 2015  a tou je výstavba Splaškové kanalizace a ČOV, se kterou by měla jít ruku v ruce i výstavba vodovodu. 

V roce 2014 byl v Třešňovce zrealizován základový kříž pro nový větrný mlýn. Pokud se vše zadaří tak v roce 2016 by jsme se mohli dočkat stavby větrného mlýna.

Během léta 2015 ČD postavili nové nástupiště s osvětlením u vlakové stanice. Nástupiště získalo nový a moderní ráz.

Od srpna 2015 můžeme jezdit po nové silnici. Nový asfaltový koberec v celé šířce vozovky byl položen od továrny k bývalému kravínu.

V srpnu 2015 byla na tradiční pouti do Zlatnice představena nová střecha, která nyní zdobí kapličku ve Zlatnici.

Na podzim 2015 byla dokončena stavba vodovodu a ČOV s kanalizací. 

V Borovnici je 5 aktivních spolků a sdružení a to SDH Borovnice, FK Borovnice, Klub důchodců, který v obci funguje od roku 2008, Sdružení Větrák a Myslivecké sdružení.

Většinu kulturních akci zajišťuje SDH Borovnice a FK Borovnice ve spolupráci s Obecním úřadem.

SDH pořádají např. Ples, Maškarní bál, Rozsvěcení vánočního stromu. FK pořádají např. Ples a Dětský den.

Klub důchodců se věnuje celoročnímu setkávání seniorů v klubovně na Obecním úřadě. Během roku plánují různé výlety, dovolené a společné akce.

Hlavní snahou Sdružení Větrák je vrátit větrný mlýn zpět do Borovnice. Vždy na Nový rok a v létě pořádají vzpomínkovou akci na Větráku. A také Sdružení je hlavním pořadatelem Borovnické prakiády.

V obci fungují tyto firmy: Tessitura Monti Cekia s.r.o., Betonservis s.r.o., Mipav s.r.o., Zednictví a izolatérství Josef Stránský, Instalatér František Špatný, Floristické a zahradnické služby Dagmar Bušáková, Autoklempířství Miroslav Prokop a Klempířství Minařík.

 

Ubytovat se můžete v Penzionu Menšina a v Restauraci*Penzion ,,U Myšáka“.

Občerstvit se můžete v Restauraci ,,U Myšáka“ a v Hostinci ,,Na konci“.

Obchody potravin jsou v obci dva: Potraviny Soukup a Samoobsluha Manych.


| Autor: Martin Kühnel | Vydáno dne 14. 09. 2013 | 8823 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek
Z úřední desky
Kalendář akcí

5. 6. 2020 Lázeňská tančírna u Myšáka

20. 6. 2020 Posvěcení obecního zvonu (Svatovítská pouť)

Větrný mlýn Borovnice

Více informací najdete po kliknutí na odkaz níže.

Větrný mlýn

Geoportál Obce Borovnice
Malované mapy
FACEBOOK

Obrazek

RSS kanál
Elektronická podatelna
e-podatelna@borovnice.cz

Informace o provozu elektronické podatelny.
Foto dne
Hasičský ples 2016 - 1
Hasičský ples 2016
zobrazení: 886
známka: 0
Inzeráty
Nejsou žádné inzeráty.

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Layout freestyle2008o vytvořil (c) Jakub Víšek. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server ADMINISTRACE